Neprekročili svoj tieň

Reč je o dospelých futbalistoch MŠO Štúrovo. Za posledných päť sezón je to stále rovnaké, v sezóne 2018/19 jedenáste miesto, 2019/20 ôsme, v skrátenej sezóne 2020/21 šieste, v rokoch 2021/22 desiate, ktoré po reorganizácii stačilo len na V. ligu, v tej potom jedenásta a teraz deviata priečka. Mužstvo síce nemá zostupové problémy a starosti, ale pohybuje sa v pokojných vodách v strede tabuľky. Pre náročného štúrovského fanúšika je to však málo, po priemerných a šedých rokoch čakajú na lepšie výsledky a úspechy.

• Príprava

Zimnú prípravu absolvovali futbalisti v domácich podmienkach s veľkým množstvom tréningov. Zúčastnili sa aj druhého ročníka Zimnej ligy. Výsledky a informácie o Zimnej lige nájdete tu: https://msosturovo.sk/2024/02/zimna-liga-2/

• Liga

Ligu vyhrala Šoporňa, poslednú priečku obsadil Neded. Štúrovo skončilo na 9. mieste, k jesenným 27 bodom na jar pridalo len 18, z možných 90 bodov získalo 45, čo znamená 50%-nú úspešnosť. Najlepším strelcom ligy sa stal Fuska (Báb) s 28 gólmi, najtrestanejšími hráčmi boli Rigó (Veľký Meder) s 11 žltými kartami, Horňan a Kayembe (Bešeňov) s dvoma červenými kartami. Nenahraditeľní boli traja hráči, (Ambruš, Fél, Kyčerka) ktorí absolvovali kompletnú minutáž v lige.

• Zápasy a výsledky

V prvom kole napriek nepremennej jedenástke na premočenom trávniku sa zrodilo víťazstvo 2:1 nad Okoličnou na Ostrove, v druhom mužstvo nedokázalo využiť  50 minútovú početnú výhodu, naopak inkasovalo z jedenástky a prehralo u nováčika 0:1. Zápasy tretieho až šiesteho kola sa hrali vo veľmi horúcom počasí. Po domácej výhre nad Kolárovom mužstvo priviezlo bod z Bešeňova za bezgólovú remízu. V domácom zápase proti lídrovi z Tovarník mužstvo inkasovalo už v tretej minúte z jedenástky za ruku v pokutovom území. Regulárny vyrovnávajúci gól nám nebol uznaný a mužstvo opäť nedokázalo využiť početnú výhodu o jedného hráča od 41. minúty. Hostia si tak odviezli všetky tri body. Po piatom kole sa mužstvo nachádzalo na 10. mieste. Vo Veľkých Lovciach, domácich sme prekvapili tromi rýchlymi gólmi za prvých sedemnásť minút a vyhrali 3:2. V domácom zápase proti Veľkému Mederu výhru zariadili bratia Salátovci, keď  po štandardnej situácii po prihrávke Kornéla strelil Kristián jediný gól stretnutia. Po bezgólovej remíze v Šoporni prišli dve domáce víťazstvá. Proti Dvorom nad Žitavou bola využitá 50 minútová presilovka o jedného hráča a zo stavu 1:1 na konci bolo 4:1. Po desiatom kole bolo mužstvo  na 2. mieste štyri body za vedúcim Brančom. V domácom zápase proti Branču  podali naši zodpovedný výkon, za stavu 0:1 zabojovali a po využití chýb v hosťujúcej defenzíve zvíťazili 3:1. Ako jediné mužstvo porazilo polovičného majstra. Posledné ligové kolá sa hrali na premočených ihriskách a Štúrovo ukončilo jesennú časť sezóny až 19. novembra na 6. mieste.

0:1 alebo 1:0, iný výsledok nepoznali štúrovskí hráči v prvých troch jarných kolách. Na veľkonočné sviatky v bojovnom a v závere nervóznom zápase sa zrodila remíza 1:1 s Bešeňovom. Po prehre rozdielom triedy v Tovarníkoch po 20. kole sa mužstvo nachádzalo na 7. mieste. Po vydretej výhre nad Veľkými Lovcami a remíze vo Veľkom Mederi nasledoval „anglický týždeň“. Posledné ligové kolo bolo totiž kvôli európskemu šampionátu  preložené na prvého mája. Mužstvo počas siedmych dní (nedeľa – streda – sobota) v troch zápasoch získalo štyri body. V tabuľke sa nachádzalo na 6. mieste po dvadsiatich piatich zápasoch. Posledných päť zápasov malo rovnaký scenár, na domácom ihrisku víťazstvá, na trávnikoch súpera prehry, a tak Štúrovo ukončilo sezónu 9. júna na 9. mieste.

Najčastejším výsledkami zápasov Štúrova boli 0:1 (6x), 1:0 (4x) a 1:1 (3x), najvyššie výhry 4:1 (Dvory nad Žitavou, Tvrdošovce) a 3:0 (Neded), najvyššie prehry 0:3 (Tovarníky) a 1:4 (Šurany).

• Káder

Tréneri mali počas sezóny k dispozícii široký káder, na súpiske mali až 34 futbalistov, príležitosť na trávniku dostalo 29 hráčov, ďalší piati (Prohászka, Fundárek, Škultéty, Morovian, Ármai) zostali na striedačke náhradníkov. Pre porovnanie víťaz Zimnej ligy Tovarníky sezónu odohrali s 19 hráčmi. Základná zostava v prvom zápase sezóny Magyarics – Kováč, Saláta Ko., Horňan, Varga A. – Molnár E., Saláta Kr., Bujna – Mánya, Molnár M., Zelník, mala vekový priemer 24,09 rokov. Priemerný vek kádra bol 23,85 rokov. Najstaršími hráčmi boli Varga Tomáš a Saláta Kornél (rok narodenia 1985) a najmladšími Ďuráč Mário a Molnár Krisztián (2007). Zaujímavosťou je, že v kádri bieločiernych boli až štyria Molnárovci (Peter, Erik, Máté a Krisztián) a traja Vargovci, (Tomáš, Adrián a Gabriel Ladislav) ktorí nie sú v žiadnom príbuzenskom vzťahu, zato Ďuráčovci (Nikolas a Mário) a Salátovci (Kornél a Kristián) sú bratia. Dobrými výkonmi do zostavy kola regionálnych novín sa najčastejšie dostali Saláta Kr., Mánya a Toběrný, a to trikrát.

Najviac odohratých minút:

1. Saláta Kr.   2332

2. Magyarics   2294

3. Mánya   2194

4. Saláta Ko.   1880

5. Bujna   1806 minút

Kornél Saláta odohral 1880 minút v 21 zápasoch, v ktorých mužstvo získalo 36 bodov