Vyhodnotenie súťaže „Do práce na bicykli“

Koronavírus zasiahol aj do celoslovenskej súťaže „Do práce na bicykli“. Súťaž sa presunula z tradičného mesiaca máj na jesenný september. Napriek menšiemu počtu samospráv, tímov a účastníkov oproti vlaňajšiemu roku, tento rok 8 392 fanatických cyklistov po celom Slovensku deň čo deň naháňalo kilometre pre svoj tím, obec, životné prostredie a hlavne pre svoje zdravie. Počasie im prialo až na posledné dni mesiaca, a tak mohol vzniknúť fantastický výsledok, 929 601,15 najazdených kilometrov. V našom meste sa do kampane zapojilo 39 účastníkov a spolu najazdili 1 322,96 kilometrov. Štúrovčania mohli jazdiť do práce nielen na svojich „dvojkolesových tátošoch“, ale prvýkrát mohli využiť aj služby požičovne bicyklov Mária Valéria Bike. Prvý európsky cezhraničný systém požičania bicyklov umožňuje aj dochádzku do susedného Ostrihomu.

Požičovňa bicyklov Mária Váleria Bike

Niektoré zaujímavé čísla zo súťaže:

Slovensko:

 • 85 samospráv
 • 1 012 spoločností
 • 2 553 tímov
 • 8 392 účastníkov
 • 929 601,15 najazdených kilometrov

Štúrovo:

 • 9 spoločností
 • 13 tímov
 • 39 účastníkov
 • 1 322,96 najazdených kilometrov
 • Najviac najazdených kilometrov – tím: 272,26 km – Obaly
 • Najviac najazdených kilometrov – jednotlivec: 124,22 km – Lívia K.K.
 • Najviac jázd – tím: 104 – Vitaj leto
 • Najviac jázd – jednotlivec: 40 Margita K.

Cyklisti na Slovensku si zaslúžia oveľa väčší rešpekt od ostatných účastníkov cestnej premávky, ako je tomu v súčasnosti. Malé porovnanie dvoch hlavných miest v Európe: Kým v Bratislave sa po cykloceste premávajú autá, Amsterdam je pre cyklistov rajom. V hlavnom meste Holandska je cca. 880 000 bicyklov, čo znamená, že ich je o 30 000 viac než samotných obyvateľov mesta. Nachádza sa tu cez 400 kilometrov cyklistických ciest a všade v meste sú bezplatné možnosti parkovania bicykla. Aj takýmto spôsobom sa chráni životné prostredie.

Bratislava
Amsterdam

A na záver niečo pozitívneho. Cyklisti nielen zo Štúrova sa v najbližších rokoch môžu tešiť na dobudovanie cyklocesty popri Dunaji z Komárna až do nášho mesta, a tiež na ďalší úsek medzinárodnej cyklistickej trasy EuroVelo 6 (Štúrovo – Kamenica nad Hronom – Chľaba – Ipolydamásd – Letkés).

Zoltán Tóth – lokálny koordinátor

6.10.2020